
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.2926 mm |
| Width | 4.95 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 2.8956 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.95 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Nickel, Tin |
| Lead Length | 711.2 µm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 990.6 µm |
| Current Rating | 800 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Wire/Cable Gauge | 28 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 1 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 800 mA |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Nickel |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Contact Gender | Male |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | Without |
Stock: 5526
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 25 | $0.21572 | $5.39300 |
| 50 | $0.21515 | $10.75750 |
| 100 | $0.21458 | $21.45800 |
| 300 | $0.21401 | $64.20300 |
| 500 | $0.21344 | $106.72000 |
| 1000 | $0.21287 | $212.87000 |
